İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KKTC Ehliyetini Türkiye Cumhuriyeti Ehliyetine Çevirme

KKTC Ehliyeti

Sizlere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ehliyetimi Türkiye Cumhuriyeti ehliyetine çevirme işlemlerindeki tecrübelerimi aktaracağım. Geniş kapsamlı bir yazıdan ziyade sadece kendi tecrübemi paylaşacağım.

Konunun yakın tarihçesine gidersek, 2016 yılında KKTC’de yasalarında ehliyeti alma konusundaki tüzük sebebiyle KKTC ehliyetlerinin TC ehliyetlerine çevrilmesi askıya alınmıştı.[1,2]

Akabinde ben ve benim gibi sadece KKTC ehliyetine sahip olup, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan vatandaşlar ehliyetlerini yalnızca ülkeye giriş yaptığı tarihten 6 ay süresince kullanabiliyorlardı.

Nihayetinde 2019 yılında [3, 4] KKTC ile TC arasında sürücü belgelerinin ve sürüş ehliyetlerinin karşılıklı tanınması ve değişimi anlaşması imzalandı. Bu sayede çevirme işlemlerinin önü açıldı.

Bu tarihten sonra, çevirme işlemler için yapılması gereken işlemler şöyle:

İlçe nüfus müdürlüğünden ehliyet için sıra alıyorsunuz. İlk aşama olarak ehliyetin renkli fotokopisiyle gidip talepte bulunuyorsunuz. Onlar KKTC ile yazışıp, yazışma sonunda size SMS ile bildiriminde bulunuyorlar. SMS bildiriminden sonra tekrar sıra alıp gerekli tüm evrakları teslim ediyorsunuz.

KKTC İstanbul başkonsolosluğu sayfasında [5] ehliyet çevirme için gerekli tüm evraklar yer alıyor. Ben madde madde deneyimimi paylaşayım istiyorum:

Sürücü sağlık raporu

Aile hekiminden ücretsiz şekilde 5 dakika içerisinde aldım. Gözle görülür sağlık sorununuz yoksa ve göz testinden de geçiyorsanız hızlıca alabiliyorsunuz. Aile hekiminiz şüpheli bir durum tespit ederse hastaneye sevk edebilir, uzman doktor raporu isteyebilirler.

Sağlık raporunun çıktısına gerek yok. Ehliyet çevirme anında nüfus müdürlüğünde sistemde otomatik olarak gözüküyor.

Öğrenim belgesi (yurtdışından alınan öğrenim belgelerinin noter tasdikli tercümesi)

Türkiye Cumhuriyeti dışından mezun olduğum için daha önce okul ile görüşüp, mezuniyetimin e-devlette gözükmesini sağlamıştım. Nüfus müdürlüğünde diplomamın aslını/fotokopisini görmek istediklerinde gerek olmadığı konusunda ufak bir direttim. Konuyu şeflerine danıştıklarında, e-devletten aldığım karekodlu öğrenim belgesini cep telefonundan taratıp onay aldılar ve belgenin yeterli olacağını söylediler.

Sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli, vakıf payı

Parayı Ziraat bankası gişelerinden yada bankamatiklerinden ilgili menülerden yatırabilirsiniz. Ben Ziraat bankası bankamatiğinden 988 TL yatırdım. TC kimlik numarası ile yatırdığım para sistemde otomatik gözüktü. Dekont yada makbuza gerek kalmadı.

Youtube’de parayı Ziraat bankası ATM’sinden hangi menülerden yatıracağınıza dair videolar bile var 🙂

KKTC Sürüş Ehliyeti’nin aslı ve renkli sureti

Süresinin geçmemiş olması gerekiyor. Bunun dışında bildiğim özel bir durumu yok.

Evrak tesliminde aslını sizden alıyorlar. Olur da KKTC ehliyetinize ihtiyacınız olursa, yeniden çıkarmanız gerekiyor.

1 Adet biyometrik fotoğraf

Biyometrik fotoğrafınız yoksa, fotoğrafçılara ehliyet için çektireceğinizi söylemeniz yeterli. Resmi tarayıp işlemler bittikten sonra geri veriyorlar.

Talep edilmeyen maddeler

Gerekli belgeler listesinde olmasına rağmen aşağıdaki iki belge benden talep edilmedi:

  • Kan grubunu gösterir belge veya yazılı beyan.
  • KKTC Kimlik Kartı.

Sonuç

Belgeleri teslim ettikten 1 gün sonra TC ehliyetimin PTT kargoya verildiğine dair SMS aldım. 3 gün sonra da ehliyet elime ulaştı.

Herkese kazasız, belasız sürüşler dilerim 🙂

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Yusuf Beyazyüz
18 gün önce

Güzel açıklayıcı ve yardım edici bir yazı olmuş.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x