İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KKTC Ehliyetini Türkiye Cumhuriyeti Ehliyetine Çevirme

KKTC Ehliyeti

Sizlere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ehliyetimi Türkiye Cumhuriyeti ehliyetine çevirme işlemlerindeki tecrübelerimi aktaracağım. Geniş kapsamlı bir yazıdan ziyade sadece kendi tecrübemi paylaşacağım.

Konunun yakın tarihçesine gidersek, 2016 yılında KKTC yasalarında ehliyet alma konusundaki tüzük sebebiyle KKTC ehliyetlerinin TC ehliyetlerine çevrilmesi askıya alınmıştı.[1,2]

Akabinde ben ve benim gibi sadece KKTC ehliyetine sahip olup, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan vatandaşlar ehliyetlerini yalnızca ülkeye giriş yaptığı tarihten 6 ay süresince kullanabiliyorlardı.

Nihayetinde 2019 yılında [3, 4] KKTC ile TC arasında sürücü belgelerinin ve sürüş ehliyetlerinin karşılıklı tanınması ve değişimi anlaşması imzalandı. Bu sayede çevirme işlemlerinin önü açıldı.

Bu tarihten sonra, çevirme işlemler için yapılması gereken işlemler şöyle:

İlçe nüfus müdürlüğünden ehliyet için sıra alıyorsunuz. İlk aşama olarak ehliyetin renkli fotokopisiyle gidip talepte bulunuyorsunuz. Onlar KKTC ile yazışıp, yazışma sonunda size SMS ile bildiriminde bulunuyorlar. SMS bildiriminden sonra tekrar sıra alıp gerekli tüm evrakları teslim ediyorsunuz.

KKTC İstanbul başkonsolosluğu sayfasında [5] ehliyet çevirme için gerekli tüm evraklar yer alıyor. Ben madde madde deneyimimi paylaşayım istiyorum:

Sürücü sağlık raporu

Aile hekiminden ücretsiz şekilde 5 dakika içerisinde aldım. Gözle görülür sağlık sorununuz yoksa ve göz testinden de geçiyorsanız hızlıca alabiliyorsunuz. Aile hekiminiz şüpheli bir durum tespit ederse hastaneye sevk edebilir, uzman doktor raporu isteyebilirler.

Sağlık raporunun çıktısına gerek yok. Ehliyet çevirme anında nüfus müdürlüğünde sistemde otomatik olarak gözüküyor.

Mezun belgesi (yurtdışından alınan mezun belgelerinin noter tasdikli tercümesi)

Türkiye Cumhuriyeti dışından mezun olduğum için daha önce okul ile görüşüp, mezuniyetimin e-devlette gözükmesini sağlamıştım. Nüfus müdürlüğünde diplomamın aslını/fotokopisini görmek istediklerinde gerek olmadığı konusunda ufak bir direttim. Konuyu şeflerine danıştıklarında, e-devletten aldığım karekodlu öğrenim belgesini cep telefonundan taratıp onay aldılar ve belgenin yeterli olacağını söylediler.

Sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli, vakıf payı

Parayı Ziraat bankası gişelerinden yada bankamatiklerinden ilgili menülerden yatırabilirsiniz. Ben Ziraat bankası bankamatiğinden 988 TL yatırdım. TC kimlik numarası ile yatırdığım para sistemde otomatik gözüktü. Dekont yada makbuza gerek kalmadı.

Youtube’de parayı Ziraat bankası ATM’sinden hangi menülerden yatıracağınıza dair videolar bile var 🙂

KKTC Sürüş Ehliyeti’nin aslı ve renkli sureti

Süresinin geçmemiş olması gerekiyor. Bunun dışında bildiğim özel bir durumu yok.

Evrak tesliminde aslını sizden alıyorlar. Olur da KKTC ehliyetinize ihtiyacınız olursa, yeniden çıkarmanız gerekiyor.

1 Adet biyometrik fotoğraf

Biyometrik fotoğrafınız yoksa, fotoğrafçılara ehliyet için çektireceğinizi söylemeniz yeterli. Resmi tarayıp işlemler bittikten sonra geri veriyorlar.

Talep edilmeyen maddeler

Gerekli belgeler listesinde olmasına rağmen aşağıdaki iki belge benden talep edilmedi:

  • Kan grubunu gösterir belge veya yazılı beyan.
  • KKTC Kimlik Kartı.

Sonuç

Belgeleri teslim ettikten 1 gün sonra TC ehliyetimin PTT kargoya verildiğine dair SMS aldım. 3 gün sonra da ehliyet elime ulaştı.

Herkese kazasız, belasız sürüşler dilerim 🙂

Subscribe
Bildir
105 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nadir
1 ay önce

Ben evrakları verdım yazışma yapıcaz dedi nüfüs müdürlüğü kaç gün sürüyor acaba bu yazışma

Barış Erol
1 ay önce
Reply to  Nadir

Merhaba Nadir hanım. Bende bugün verdim ve yazışacaklarını söylediler. Üstüne de 10. cu ayda bir alman ehliyetinin ayni işlem için başvurduğunu ve hala daha cevap gelmediğini söylediler. Yani bi kaç günde olacak bir iş değilmiş. Bende onlara o kadar vaktim olmadığını yeni başvurduğum iş yerinin acil istediğini söyledim. Fakat bana yukarda bahsedildiği gibi bi kaç günde olacak bir işmiş gibi gelmedi. Size dönüş yaparlarsa lütfen kaç günde döndüklerini paylaşırmısınız ?

Gamze
1 ay önce

Merhaba, kktc ehliyetini tc ehliyetine cevirmek icin tc ye giristennitibaren 6 ay mi sure veriyorlar yoksa kktc ehliyetinin gecerlilik suresince fegisim hakkimiz var mi? Diger sorum da notere bizi yonlendirdi il nufus mud. Orayada odeme yaptik 70 tl kktc ehliyeti oydaki turkce sizde odeme yaptiniz mi?

Yunus
1 ay önce

KKTC ehliyetini TC ehliyetine çevirirken ne kadar ücret istiyorlar

Ekrem
1 ay önce

Volkan Bey merhaba. Ben de henüz dün KKTC ehliyetimi TC ehliyetine çevirdim ve KKTC ehliyetime el koydular. Nüfus dairesinde ehliyetimi Lefkoşa’ya göndereceklerini, oradan geri alabileceğimi söylediler ama sonradan mevzuatı okuyunca içime kurt düştü. Aşağıda kayıp başvurusu yaparak KKTC ehliyetini tekrar alabileceğimizi yazmışsınız ama bu bilginin kaynağı nedir acaba? Normalde KKTC’de yaşadığım için bu bilgi benim için önemli.

Mehmet Salih karaca
2 ay önce

Ben TC ehliyetimi kipris ehliyetine çevirdim ama 40 gün sonra alabilirsin deyip TC ehliyetimide konsolosluga göndereceklerini söylediler bana bı makbuz verdiler bununla araç kullanırsın deyip 40gun sonra gel al dediler ama ben bir hafta sonra işten ayrılıp Türkiye’ye döndüm şimdi ben nasıl çevirme işlemi yapacagim elimdeki makbuzla olurmu

Servet Öztürk
2 ay önce

Ben Türkiye vatandasıyım eşime Kıbrıs ehliyeti aldım askeri personelim eşim ilköğretim mezunu diplaması var bir aorun yasarmiyiz

Özcan
2 ay önce

Mrb kktc ehliyetim 2022 nisa da suresi bitiuor
Suan tc ehliyetine cevirebilirmiyim ve neler gerekli cevirmek icin

Hayati can şengün
2 ay önce

Kktc öğrenci ehliyeti türkiye ehliyetine çevrile bilirmi

Şinasi Türkoğlu
3 ay önce

Kibristan alinan bir ehliyeti tc ehliyetine cevirdigimizde bir gecerlilik sure kisitlamasi varmi. Bu konuda bilginiz varmi acaba

Yiğit Çepe
3 ay önce

Kktc ehliyet süremin bitmesine son 2 gün kala tc ehliyetine cevirme basvuru yapsam sayılır mı peki . Yoksa işlem süresi içerisinde ehliyet süresinin bitmemesi mi gerekir

Uğur
4 ay önce

Volkan bey merhaba ben kktc de yaşıyorum ordan evliyim daha vatandaş olmadım eşimle beraber tc ye geldim kktc ehliyetimde tüm sınıflar var iş makinası dahil burada değiştirmek istedim ve nüfus müdürlüğünde bana eger ehliyeti değiştirirsem kktc ehliyetimin iptal olacağını ve ehliyeti kendilerin alacağını söylediler sorun şu ben suan tc deyim ve burda yaşamak istiyorum oldu ki tekrar kktc ye döndüm ozaman ne olacak tekrar sınava girip bir daha ehliyetmi alacagim yardimci olurmusunuz teşekkürler

Gökhan
4 ay önce

Benim ehliyet kktcede 2 yıldır bitmiştir şimdiyse Tuekiyeye Donus Yaptim Simdi Çevirmek İstiyorum 6 aydır gelmişim Türkiye ehliyetine deistire bilirmiyim bilgi verirseniz iyi Olur Teselkurler

Yasin akbaba
4 ay önce

Merhaba volkan bey bende 2 ay önce KKTC da ehliyet aldım yeni cippiyesli çıkan ehliyetler den bu ehliyet ler şimdi TC geçerlimi yani Türkiye de biliniyor mu bu Yeni ehliyetler şimdiden teşekkürler

Last edited 4 ay önce by Yasin akbaba
sarya
5 ay önce

merhaba kktc ehliyetimi türkiye ehliyetine çevirmem için dilekçeyi nereden yazabilirim

Erhan
6 ay önce

Selamın aleyküm hocalar ben 15 gün evvel nufus müdürlüğüne djlekce yazdım kibris ehliyetini Türkiye ehliyetine çevirmek için ama bana dönüş hala yapmadılar ne yapmam gerekir

Emrah
6 ay önce

Merhaba kktcde calisan biri tc catandasi biri ehliyet alabilirmi aldiginda turkiyede ehliyete cevirte bilirmi cevitme esnasinda bir sikinti yasarmi

Nurhak
6 ay önce

Merhabalar Volkan bey. 2015 de kıbrıs ehliyeti aldım askeri personeldim ve ehliyetimi değiştiremedim.şimdi başvuru yaptım ve kıbrıstan süresi doldu diye cevap geldi.süresini uzatmak için kıbrısta kimle görüşmem lazım ? Yada bu işin olabilitesi var mı ? Yardımcı olursanız çok sevinirim . İyi günler dilerim.

Edip
6 ay önce

Geçen yıl Türk ehliyetimi KKTC ehliyetine çevirmiştim. Çevirmeye girdiğimde polis bana KKTC ehliyetimin geçersiz olduğunu ve kullanamayacağımı söyledi. Bugün kayıp başvurusu yaptım tekrar Türk ehliyetimi almak için ve durumu memur arkadaşlara açıkladım ama bana ehliyetimin iptal olduğunu ve tekrar sınavla almam gerektiği söylendi. Benzer durum yaşamış birileri var mıdır? Nasıl bir yol izleyebilirim bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Herkese sağlıklı günler…

Arzu
6 ay önce

KKTC ehliyetim özel tertibatlı araç kullanabilir diye belirtilmiş
KKTC ehliyetimi TC ehliyetine çevirmek için ne gibi işlemler gerekiyor

Ali
6 ay önce

Slm tc ehliyeti verip kktc ehliyeti ni alıyor lar ben kıbrıs geri gidecem ne olacak

Ekrem
1 ay önce

Volkan Bey merhaba. Bu soruya cevap olarak verdiğiniz bilginin kaynağı nedir acaba? Ben de henüz dün KKTC ehliyetimi TC ehliyetine çevirdim ve KKTC ehliyetime el koydular. Nüfus dairesinde ehliyetimi Lefkoşa’ya göndereceklerini, oradan geri alabileceğimi söylediler ama sonradan mevzuatı okuyunca içime kurt düştü. KKTC’de yaşadığım için bu bilgi benim için önemli.

Barış
1 ay önce
Reply to  Ekrem

Merhaba Ekrem bey . Çevirme işlemi kaç gün sürdü acaba ?

Selim
7 ay önce

Merhaba Volkan bey. Ben ehliyetimi Kktc’den aldım. Ehliyetimin son tarihi 2021 eylül 8. Sormak istediğim tam da bu. Başvuruyu elbette bu tarihe kadar yapmam gerekiyor. Ama Ben bu tarihten önce başvuru yaptım fakat işlemler uzandı ve kıbrıs ehliyetimin son tarihi doldu diyelim. O halde kktc ehliyetimi alabiliyor muyum? Teşekkür ederim.

Selim
6 ay önce

İlginiz ve alakanız için teşekkür ederim.

Osman
7 ay önce

Merhaba, benim ehilyetimin suresi bir ay icinde dolacak. Eger simdi basvurursam bana verilen ehliyet yine 10 yil mi gecerli olacak normal ehliyetler gibi?

Osman
7 ay önce

Evet onu sormuştum. Çok teşekkürler. Yazı da çok bilgilendirici olmuş ayrıca. Emeğinize sağlık.

Orkun
7 ay önce

Ben ehliyetimi dönüştürdüm fakat kısıtlama(70,102) mevcut sizde de bu kısıtlamalar mevcut mu?

Kemal
4 ay önce

Merhaba,

Bu bahsettiğiniz durum yurtdışında problem yaratır mı?

Teşekkürler.

Yağmur
7 ay önce

Güncel fiyat 2021 icin 1090 tl

tolga
8 ay önce

merhaba Kıbrıs da alacağım ehliyetin otomatik veya düz vites olmasının Türkiye de çevirtirken bir önemi varmı?

Osman
6 ay önce
Reply to  tolga

Benim de KKTC ehliyetim otomatikti ama yeni verilen TC ehliyetinde bu yonde bir aciklama yazmiyor. Dolayisiyla vitesli de kullanabilirim diye dusunuyorum ben.

Ahmet
8 ay önce

İlk aşamada Kktc işlem Türkiye’nin yazışması kaç gün kadar sürüyor?

Osman
7 ay önce
Reply to  Ahmet

Ben Sali gunu ilk basvurumu yapmistim. Bugun (Cuma) onaylandigina dair aradilar. Yani 3 gun surmus oldu. Pazartesi gidip diger evraklarimi verecegim.

Selim
6 ay önce
Reply to  Osman

Merhaba. Nüfus Müdürlüğü ile KKTC’deki hangi kurum arasında yazışma oluyor acaba biliyor musunuz?

Arzu
8 ay önce

Volkan bey benim KKTC ehliyetimin son kullanım günü 2017 idi bunun gününÜ uzatıp öyle mi işlemlere başlamam gerekiyor

Vildan
8 ay önce

Bizde aynı şekilde kktc ehliyeti nin günü bitti ama Türkiye’de yiz nasıl uzatacagiz ki burada

Mustafa
9 ay önce

volkan bey selamlar ben de kktc ehliyetimi tc ehliyetine çevirme işlemlerini başlattım fakat 1 ayı geçkin bir süredir bekliyorum henüz harç bedelini ödemedim cevap gelmediği için sizce de uzun bir süre değil mi ?

Ahmet
8 ay önce
Reply to  Mustafa

Merhaba geri dönüş yapıldı mı?

Mustafa
9 ay önce

Yorumlarınız için teşekkürler Volkan bey aklıma takılan bir soru daha olacaktı benim kktc sürüş ehliyetimin süresi geçmişti acaba bu yüzden bir tıkanıklık olmuş olabilitesi var mıdır tabi ilk etapta bu şekilde başvuru olunmayacağını dile getirmişlerdi fakat biraz ısrarcı davranmıştım pandemi şartları vs diye acaba bu yüzden bir olumsuzluk olmuş olabilir mi sizce ?

Elif
9 ay önce
Reply to  Mustafa

Evet kesinlikle süresi geçtiği için. Benimde bu yüzden geri çevrildi.önce KKTC’de yenileme yapacaksınız,daha sonra da TC ehliyeti icin başvuru yapmalısınız.

Elif
9 ay önce

Gitmeye gerek yok,orada bir tanıdığınız varsa o bile halledebiliyor ben öyle yaptırdım .

Vildan
8 ay önce
Reply to  Elif

Çok iyiymiş

Mustafa
9 ay önce

bilgileriniz için teşekkür ediyorum

Emre
9 ay önce

Ben TC vatandaşıyım Ankarada okuyorum ama ikametgah Lefkoşa gözüküyor e devlette. Ehliyetimi de oradan aldım. TC vatandasi olup KKTC ehliyetini TC ehliyetine cevirmemde bir sakınca var midir acaba?

Yiğit
9 ay önce

Ve bir sorum daha olacak kktc ehliyetimin süresi bitti TC ehliyetine ceviremezmiyim?

Yiğit
9 ay önce

Ben Türkiye’de lise mezunuyum ama ehliyetimi Kıbrıs’tan aldım bu öğrenim belgesi dediğiniz mezuniyet belgesimi
acaba ?

Ridvan
9 ay önce

Slm benim kkrc ehlytim var ve tc ehliytine cevirmk isterim ama tce vatandasi deyilm kktce ve bulgaristan vatandasim nasl bir prosedur uyglanir ve neler gerkir bir bilgi alabilrmiym

İlknur
10 ay önce

Merhaba . Ben ehliyetimi kıbrıs ehliyetine cevirmek istiyorum fakat türkiye ehliyetini kaybettiğimi farkettim ve bulamıyorum bu durumda ne yapamam gerekir?

Ali
10 ay önce

Merhaba benim ehliyetim alkolden alındı 2 yıl eğer Kktc gidip ehliyet çıkarırsam Türkiye’de kullana bilirmiyim

Nurhak
10 ay önce

Merhaba
2015 yılında askeri personel olarak KKTC den bir ehliyet aldım ve değişme imkanım olmadı.2016 ylında denklik kalkınca ehliyetimi değişemedim.Denklik hakkı tekrar geldi ve başvuru yaptığımda ehliyetimin harç borcu olduğu söylendi. Bu borcu nereye ve nasıl ödeyebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

esra
10 ay önce

merhabalar öğrenci iken kktc ehliyeti çıkarmıştım çevirmek istiyorum çevirdikten sonra kktc ehliyetini benden alıyorlarmı tekrar kıbrısa gittiğimde ne olacak yinemi sınava girip çıkarmam lazım

10 ay önce

Merhaba! Ben askeri personelim kktc de çalısırken eşime kktc ehliyeti aldık ve suan gecerlılık suresı var(gecerlılık suresı dolmustu tekrar ehlıyeti yenılettık) ama suan tr de gorev yapmaktayım ve esım ıcın kıbrısta okul unv.dıplaması gbı seyler bızde yok ehliyeti çevirmek istediğimizde herhangi bir engelle katşılaşırmıyız tsk ederim

Kemal
11 ay önce

Kktc de ki tır ehliyetini de tc ehliyetine cevirebilirmiyiz?

Hasan
11 ay önce

Selam benim KKTC ehliyetim var turkiyeye çevirmek istiyorum

ali
11 ay önce

merhaba ben kktc ehlyeti tc ehliyeti ne değiştirmek istiyorum ama kktc çalişma izin süresi bitti değiştirmek mümkün mü acaba ehlyetin zamanı var

Ali
10 ay önce
Reply to  ali

Evet değiştirebilirsiniz

mert
11 ay önce

Değiştirme için KKTC ehliyetinin aslını nüfusa verdiniz ve onlarda mı kaldı? Noter onaylı sureti yeterli olmuyor mu?

Harun
11 ay önce

Merhaba
Kktc de öğrenciyim ehliyet alacağım fakat iki yıl sonra üniversitem bitiyor ve Türkiye’ye dönüş yapıyorum. Kktc de aldığım ehliyeti TC ehliyetine çevirdikten sonra bana bir zaman sonra herhangi bir sorun çıkartır mı? Yoksa normal Türkiye den almış gibi devam mı ederim

Ramazan
1 yıl önce

Merhabalar ben Kıbrıs’ta calisirken cikarmistim ehliyetimi ve şuan Turkiyedeyim yani benim ogrenci belgem veya diplomam yok ben ehliyetimi Turkiye ehliyetine cevirebilir miyim?

Ramazan
1 yıl önce

Cok teşekkür ederim ben şuan vergi dairesindeyim cevabınızı görmedim bu konu hakkında bilgi almaya geldim maalesef burdakiler bilmiyo:)

Ayşegül
1 yıl önce

Merhaba bir sorum olcaktı benimde kktc ehliyetim varda öğrenciyken almıştım cevirmek istiyorum süresi bittiği için kktcye gidip yenitleticem burda çevirdikten kaç yıl geçerli oluyor ehliyet sizin 2022 de bitiyor kktc ehliyetiniz 2 yıllık mı veriyorlar türkiyedede yoksa 10 yıllık mı

Memet
1 yıl önce

Ben kıbrısta ehliyet aldım askerlik icin türkiyeye geledim vürüs oldu icin kıbrısa gidemiyorum ehliyetimin süresi bitmiş burda ceviremezmiyim

Yusuf Beyazyüz
1 yıl önce

Güzel açıklayıcı ve yardım edici bir yazı olmuş.

105
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x